3η ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΡΧΑΙΟΥ ΔΡΑΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΣΙΚΥΩΝΑ

ΔΗΜΟΣ ΣΙΚΥΩΝΙΩΝ
ΘΕΑΤΡΟ ΑΤΤΙΣ
3η Διεθνής Συνάντηση Αρχαίου Δράματος
ΕΚΔΙΚΗΣΗ
Γλυπτική Εγκατάσταση
Παραστάσεις
Συμπόσιο
Αναλόγιο
Δράσεις
Εργαστήρια
Φόρουμ Νέων
ΣΙΚΥΩΝ 24-28 Αυγούστου 2011
Συνδιοργάνωση:
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Υπό την αιγίδα των Υπουργείων Πολιτισμού και Τουρισμού & Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων

24|08  Τετάρτη Wednesday

ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΑΣΟ, αύλειος χώρος
Έναρξη
18:30       Προσφωνήσεις :
               Σπύρος Σταματόπουλος, Δήμαρχος Σικυωνίων
               Πέτρος Τατούλης, Περιφερειάρχης Πελοποννήσου
               Άγγελος Παπαγγελόπουλος, Περιφερειακός Σύμβουλος
               Θεόδωρος Τερζόπουλος, Καλλιτεχνικός Δ/ντής της Συνάντησης
              
ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΑΣΟ - 1, 2, 3 
Γλυπτική Εγκατάσταση
19:00       ESPERIA  Καλλιόπη Λεμού (Αγγλία)
               Επιμέλεια Έκθεσης: Μαρία Μαραγκού
               Σκηνοθεσία-Διδασκαλία: Θεόδωρος Τερζόπουλος
               Μουσική: Παναγιώτης Βελιανίτης
               Φωτισμοί: Θεόδωρος Τερζόπουλος, Κώστας Μπεθάνης
               Ερμηνεύουν: Σοφία Χιλλ, Σοφία Μιχοπούλου, Ανέζα
               Παπαδοπούλου 

              
ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΚΙΑΤΟΥ (ΠΑΓΟΔΑ) 
Παράσταση
20:15       ΣΙΚΥΩΝΙΑ ΣΚΗΝΗ / Γιάννη Ρίτσου ΑΙΑΣ
               Σκηνοθεσία:  Γιώργος Καρβουντζής
               Σκηνικά-Κοστούμια:  Άγγελος Παπαδημητρίου
               Ερμηνεύουν: Τάκης Αθανασόπουλος, Γεωργία Παπακωνσταντίνου
              

25|08  Πέμπτη

ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΑΣΟ 4 
ΣΥΜΠΟΣΙΟ: Εκδίκηση
Πρόεδρος: Μάριος Ποντίκας
10:00-10:10    Σπύρος Σταματόπουλος, Δήμαρχος Σικυωνίων
                     Καλλιόπη Λεμού, Επίτιμη Δημότης Σικυωνίων
                   
10:10-10:40    Lamentia-Eterna-Esperia:
                     Μια συζήτηση για τα όρια Θεάτρου και Εικαστικών
                     Καλλιόπη Λεμού, Μαρία Μαραγκού, Θεόδωρος Τερζόπουλος,
                     Παναγιώτης Βελιανίτης, Ανέζα Παπαδοπούλου, Σοφία
                     Μιχοπούλου, Σοφία  Χιλλ

10:40- 11:00   Συζήτηση με το κοινό
11:00-11:20    Αίας / Συζήτηση με τον Γιώργο Καρβουντζή και τον Τάκη
                     Αθανασόπουλο

11:20- 11:40   Πηνελόπη Χατζηδημητρίου (Δρ Θεατρολογίας Αριστοτελείου
                     Παν/μίου Θεσσαλονίκης)
                     Εκδικητικές φωνές και σώματα: από την Ιλιάδα στην
                     Ομηριάδα

11:40-12:00    Φράνκ Ράντατζ (Γερμανία) Συγγραφέας, Θεατρολόγος, Σκηνοθέτης
                     Η υπέρβαση της εκδίκησης. Όμηρος και Heiner Müller - μια
                     διαφορά

12:00-12:20    Δημήτρης Τσατσούλης (Αναπληρωτής Καθηγητής Σημειωτικής
                     του Θεάτρου, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών Πανεπιστήμιου Πατρών,
                     Κριτικός Θεάτρου
                     Τόποι, δρώντα εκδίκησης
12:20-12:40    Συζήτηση με το κοινό
12:40-12:50    Διάλειμμα, καφές
Αναλόγιο
12:50 -13:05   Ετέλ Αντνάν (Γαλλία) Ποιήτρια, Ζωγράφος, Συγγραφέας
                     Ανεκτικότητα  (Πρώτη Παρουσίαση)
                     Ανάγνωση Θεόδωρος Τερζόπουλος
13:05-13:20    Συζήτηση με την Ετέλ Αντνάν 
13:20-13:30    Σπύρος Σταματόπουλος, Δήμαρχος Σικυωνίων
                     Εγκώμιον Ο Δήμος Σικυωνίων τιμά την Ετέλ Αντνάν
Επίδειξη Μεθόδου
13:00-14:00    Γιαροσλάβ Φρέτ (Πολωνία) Σκηνοθέτης, Δ/ντής του Ινστιτούτου
                     Grotowski, Ιδρυτής και διευθυντής του θεάτρου ZAR
                     Βοηθοί: Αλεξάντρα Κοτέτσκα, Τόμας Βιρζμπόφσκι
                     Η Πνευματικότητα του Ηθοποιού
                     Jaroslaw Fret (Poland) Director, Head of the Grotowski Institute, 
ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΙΑΤΟΥ 
Κλειστό εργαστήρι
16:00-20:00    Γιαροσλάβ Φρέτ (Πολωνία) Σκηνοθέτης, Δ/ντής του Ινστιτούτου

                     Grotowski, Ιδρυτής και διευθυντής του θεάτρου ZAR
                     Βοηθοί: Αλεξάντρα Κοτέτσκα, Τόμας Βιρζμπόφσκι
                     Μέσα στον ήχο
ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΑΣΟ - 1, 2, 3 
Γλυπτική Εγκατάσταση
19:00       ESPERIA  Καλλιόπη Λεμού (Αγγλία) 
    
ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΙΚΥΩΝOΣ
Παράσταση
21:30       INTERNATIONAL DREAMSHOT COMPANY (Γερμανία)
               Από την Ιλιάδα του Ομήρου  Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΑ
               Σκηνοθεσία: Φράνκ Ράντατζ 
               Σκηνική Εγκατάσταση: Έντουαρντ Βινκελχόφερ 
               Ερμηνεύουν: Γκέτς Άργκους, Κλαούντια Μπούρκχαρτ
              

26|08  Παρασκευή Friday

ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΑΣΟ 4 
ΣΥΜΠΟΣΙΟ: Εκδίκηση
Πρόεδρος: Κώστας Αρβανιτάκης
10:00-10:20    Η Εκδίκηση του Αχιλλέα
                     Συζήτηση με τους Φράνκ Ράντατζ, Γκέτς Άργκους, Κλαούντια
                     Μπούρκχαρτ

                    
10:20-10:40    Γιώργος Σαμπατακάκης (Λέκτορας Θεατρολογίας, Τμήμα
                     Θεατρικών Σπουδών Πανεπιστημίου Πατρών
                     ύπνος πόνος… Τα Φάσματα της εκδίκησης από την τραγωδία
                     στο  Θέατρο Νο

                    
10:40-11:00    Γκόνια Γιαρέμα (Καναδάς)
                     Καθ. Νευρογλωσσολογίας Παν/μίου Μόντρεαλ, Μέλος της Βασιλικής
                     Ακαδημίας (Έδρα Γραμμάτων & Ανθρωπιστικών Επιστημών)
                     Γλυκιά Εκδίκηση:Το γνωστικό και το νευρολογικό υπόβαθρο
                    
11:00-11:20    Ματίνα Καλτάκη (Θεατρολόγος, Κριτικός Θεάτρου)
                     Εκδίκηση ή Τιμωρία: το αίσθημα δικαίου στο θέατρο
                    
11:20-11:40    Κατερίνα Γιαμπουράνη (Δικηγόρος)
                     Έγκλημα και Τιμωρία
                   
11:40-12:00    Κερέμ Καραμπογκά (Τουρκία)
                     Επ. Καθ. Θεατρολογίας Παν/μίου Κων/πολης
                     Κανείς δεν μπορεί να σηκωθεί αν κάποιος άλλος δεν πέσει 
                   
12:00-12:15  Συζήτηση με το κοινό
Αναλόγιο

12:15-12:35    Μάριος Ποντίκας
                     Χλιμίντρισμα (Πρώτη Παρουσίαση)
                     Ανάγνωση Μάριος Ποντίκας, Θεόδωρος Τερζόπουλος
                    
12:35-12:45    Συζήτηση με το κοινό
12:45-13:00    Διάλειμμα, καφές
Επίδειξη Μεθόδου
13:20-14:10    Αλεξέι Λεβίνσκι (Ρωσία) Ηθοποιός, Σκηνοθέτης, Δάσκαλος
                     Η Βιομηχανική Μέθοδος του Meyerhold
                    
ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΙΑΤΟΥ 
Κλειστό εργαστήρι
16:00-20:00    Τσέν Γκάνγκ (Κίνα)
                     Καθ. της Κεντρικής Ακαδημίας Θεάτρου του Πεκίνου
                     Ασκήσεις για τη φωνή και το σώμα με τη μέθοδο της
                     παραδοσιακής όπερας του Πεκίνου

                   
ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΑΣΟ - 1, 2, 3 
Γλυπτική Εγκατάσταση / Sculpture Installation
19:00       ESPERIA  Καλλιόπη Λεμού (Αγγλία) 
              
ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΚΙΑΤΟΥ (ΠΑΓΟΔΑ) 
Δράση
20:00-21:30    Ιστορία ερχόμαστε! Κοίτα τον ουρανό: Η ποίηση της νεότερης
                     γενιάς και η νέα πολιτική συνείδηση

                     Συντονισμός: Θωμάς Τσαλαπάτης

                     Διαβάζουν οι ποιητές: Ζήσης Αïναλής, Νικόλας Ευαντινός,
                     Μιχάλης Παπαντωνόπουλος, Γιώργος Πρεβεδουράκης,
                     Θοδωρής Ρακόπουλος, Γιάννης Στίγκας

                    
ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΑΡΧ. ΣΙΚΥΩΝ, ΒΑΣΙΛΙΚΟ
Παράσταση
22:30     TEATRO STABILE DEL UMBRIA
             Κάρλο Μικελστέτερ ΕΡΗΜΟΣ
             Διασκευή: Πάολο Μουζίο - Θεόδωρος Τερζόπουλος
             Σκηνοθεσία: Θεόδωρος Τερζόπουλος
             Ερμηνεύουν: Πάολο Μουζίο, Θεόδωρος Τερζόπουλος
            

27|08  Σάββατο Saturday

ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΑΣΟ 4 
ΣΥΜΠΟΣΙΟ: Εκδίκηση
Πρόεδρος: Σάββας Πατσαλίδης
10:00-10:30    Η Έρημος
                     Συζήτηση με τους Θεόδωρο Τερζόπουλο, Πάολο Μουζίο
                     Desert
                   
10:30-10:50    Σάββας Πατσαλίδης
                     Καθηγητής Θεατρολογίας Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
                     Μοντέρνοι και μεταμοντέρνοι αποκεφαλισμοί 
                    
10:50-11:10    Ηρακλής Λογοθέτης (Συγγραφέας, Κριτικός Θεάτρου)
                     Μεταξύ αντεκδίκησης και μνησικακίας
                    
11:10-11:30    Κώστας Αρβανιτάκης (Καναδάς)
                     Καθηγητής Ψυχανάλυσης Πανεπιστημίου McGill Καναδά,
                     τ. Διευθυντής του Καναδικού Ινστιτούτου Ψυχανάλυσης
                     Kostas Arvanitakis (Canada) Prof. of Psychoanalysis, McGill 
                   
11:30-11:50    Κάθρην Τίντεμαν (Γερμανία)
                     Εκδότης, Δημοσιογράφος, Δραματουργός, Καλλιτεχνκή και Οργανωτική
                     Διευθύντρια του Forum Freies Theater, Ντίσελντορφ
                     Θέλω Ε.Κ.Δ.Ι.Κ.Η.Σ.Η.
                     Kathrin Tiedemann (Germany) Εditor, Journalist, Dramaturge, 
                    
11:50-12:10    Συζήτηση με το κοινό

12:10-12:30    Θανάσης Αλευράς
                     Ρέκβιεμ (Πρώτη Παρουσίαση)
                     Ανάγνωση Θεόδωρος Τερζόπουλος
                  
12:30-12:50    Συζήτηση με το κοινό
12:50-13:00    Διάλειμμα, καφές
Επίδειξη Μεθόδου
13:00-14:00    Τσέν Γκάνγκ (Κίνα)
                     Καθ. της Κεντρικής Ακαδημίας Θεάτρου του Πεκίνου
                     Ασκήσεις για τη φωνή και το σώμα με τη μέθοδο της
                     παραδοσιακήςόπερας του Πεκίνου

                   
ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΙΑΤΟΥ 
Κλειστό εργαστήρι
16:00 -20:00   Αλεξέι Λεβίνσκι (Ρωσία) Ηθοποιός, Σκηνοθέτης, Δάσκαλος
                     Η Βιομηχανική Μέθοδος του Meyerhold
                 
ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΑΣΟ - 1, 2, 3 
Γλυπτική Εγκατάσταση
19:00       ESPERIA  Καλλιόπη Λεμού (Αγγλία) 
              
ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΙΚΥΩΝOΣ
Παράσταση
22:00      ΘΕΑΤΡΟ ΑΤΤΙΣ (Συμπαραγωγή: Φεστιβάλ Αθηνών, Κωνσταντινούπολη
              Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης 2010, Έσσεν Πολιτιστική Πρωτεύουσα
              της Ευρώπης 2010)
              Αισχύλου  / ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΔΕΣΜΩΤΗΣ (Νέα Εκδοχή)
              Διασκευή-Σκηνοθεσία: Θεόδωρος Τερζόπουλος
              Ερμηνεύουν: Σοφία Μιχοπούλου, Τάσος Δήμας, Σοφία Χιλλ, Στάθης
              Γράψας, Σάββας Στρούμπος, Αντώνης Μυριαγκός, Θανάσης
              Αλευράς, Αλέξανδρος Τούντας, Θανάσης Αλευράς

            
ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ, ΒΑΣΙΛΙΚΟ
Δράση
24:00     ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΝ Βασίλης Παπαβασιλείου, Ηθοποιός, Σκηνοθέτης
             Γράφει και διαβάζει ο Βασίλης Παπαβασιλείου
            

28|08  Κυριακή

ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΑΣΟ 4 
ΣΥΜΠΟΣΙΟ: Εκδίκηση
10:00-10:30    Προμηθέας Δεσμώτης, Μεσονύκτιον, Νεφέλες
                     Συζήτηση με τους Βασ. Παπαβασιλείου, Θεόδ. Τερζόπουλο
                     και Γιώργο Καρβουντζή

                    
ΦΟΡΟΥΜ ΝΕΩΝ ΔΙ-ΕΚΔΙΚΗΣΗ Αφιερώνεται στη μνήμη της αγωνίστριας Μαρίας Μπέïκου
Συντονιστής:   Σάββας Στρούμπος
                    1. ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΤΕΙΧΩΝ
                    Φυλακές: Δημήτρης Ιακωβίδης (Διευθυντής 66ου Πολυπολιτισμικού
                    Δημοτικού Σχολείου), Στάθης Γράψας (Ηθοποιός), Τζόζεφ
                    Μαντουμέρε
(Οικονομικός μετανάστης)
                    Μεταναστευτικές ομάδες: Ελεάννα Γεωργούλη (Ηθοποιός)
                    Σχολεία δεύτερης ευκαιρίας Ελένη Κονδύλη (Εκπαιδευτικός)
                    Ελεύθεροι κοινωνικοί χώροι: Δανάη Σπηλιώτη (Θεατρολόγος)
                    2. ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ-ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ
                    ΤΗΣ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ

                    Κερατέα: Σάββας Στρούμπος (Ηθοποιός, Σκηνοθέτης)
                    300 Απεργοί Πείνας: Ζωή Γεωργούλα (Δημοσιογράφος)
                    Πλατεία Συντάγματος: Ειρήνη Δαφέρμου (Βιβλιοθηκονόμος)
                    Διιαδικτυακή σύνδεση με συμμετέχοντες σε αντίστοιχα κινήματα από
                    Αίγυπτο, Τυνησία, Ισπανία, Γαλλία
                    3. Η ΔΙ-ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΖΩΗΣ
                    Καλλιτέχνες, Άνεργοι, Φοιτητές, Επισφαλώς εργαζόμενοι,
                    Συνταξιούχοι
                    Μάγδα Κόρπη, Μάρω Κουρή, Δημήτρης Τσαλαπάτης, Θωμάς
                    Τσαλαπάτης, Γιώργος Καρβουντζής, Ανεπίσημοι, Κάτοικοι
                    Κιάτου

Χαιρετισμός Φοίβος Τσέκερης

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΙΑΤΟΥ 
Κλειστό εργαστήρι
16:00 -20:00  Θεόδωρος Τερζόπουλος, Σάββας Στρούμπος
                    Τεχνικές του Θεάτρου Άττις
                   
ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΑΣΟ - 1, 2, 3 
Γλυπτική Εγκατάσταση
19:00        ESPERIA  Καλλιόπη Λεμού (Αγγλία) 
               
ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΙΑΤΟΥ 
Συναυλία
20:00         Ανεπίσημοι Μαθητικό συγκρότημα hip-hop
                Ορέστης Ηλίάς, Τάσος Δράζιος,Ματθαίος Τσινης, Στέφανος Δράκος
ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΙΚΥΩΝΑΣ 
Παράσταση
21:30       ΣΙΚΥΩΝΙΑ ΣΚΗΝΗ  / Αριστοφάνη ΝΕΦΕΛΕΣ
               Μετάφραση: Ανδρέας Βουτσινάς
               Διδασκαλία – Σκηνοθεσία: Γιώργος Καρβουντζής
               Σκηνικά-Κουστούμια:     Άγγελος Παπαδημητρίου